Zydeco to muzyka czysta, organiczna, pozbawiona zbędnego teoretyzowania - gatunek muzyczny z pogranicza bluesa, rock and rolla i country. W latach 30. XX wieku stworzyła go ludność Luizjany, zwana Kreolami, na którą składali się zamieszkujący te ziemie osadnicy z Francji, tamtejsi czarni niewolnicy i rdzenni mieszkańcy stanu. Kreolowie posługiwali się specyficzną odmianą języka francuskiego. W związku z tym, niektórzy doszukują się pochodzenia nazwy gatunku w przekręconej francuskiej frazie Les haricots ne sont pas salés (fasolka szparagowa nie jest słona), która miała brzmieć „leh-zy-dee-co nuh sohn pah salay” i być często używana przez kreolską ludność. Nazwa gatunku po raz pierwszy została oficjalnie użyta w 1929 roku przez zespół, który mianował się Zydeco Skillet Lickers.
Początkowo gatunek Zydeco był wykonywany przez kreolskie rodziny na domowych potańcówkach, gdzie zbierano się i tańczono w rytm tej melodyjnej muzyki o szybkim tempie. Pierwsi twórcy Zydeco grali zwykle na akordeonach lub tarkach do prania, zwanych także frottoir.

Dzisiejsze oblicze Zydeco jest efektem wielu wpływów – jazzu, gospel, reggae, rocka, a nawet hip-hopu i ska. Jego głównym znakiem rozpoznawczym wciąż pozostaje akordeon. Stanowi wspaniały obraz historii, kultury i obyczajów południa USA. Jako łącznik z prawdziwymi korzeniami muzyki rozrywkowej, zajmuje bardzo wyjątkowe miejsce wśród gatunków muzycznych na świecie, podczas gdy w Polsce jest praktycznie nieznany.
Rubens Band to prawdziwy unikat na polskiej scenie muzycznej, który podjął się wykonywania tej sięgającej do korzeni, lekkiej i porywającej do tańca muzyki. Niech więc będzie to pierwszym z wielu powodów, dla których warto zapoznać się z naszą twórczością i zaprosić nas do współpracy.